Pes
Čo je vlastne pes??
Hlavnou úlohou psa je byť verným priatelom človeka.Psa posudzujemem nielen podľa vonkajších vlastností,ako plemeno,veľkosť tela a správanie,ale berieme ho predovšetkým ako spoločníka,ktorý stojí po našom boku a preukazuje nám svoju nekonečnú náklonnosť a lásku.Za to žiada od človeka len možnosť žiť v podmienkach,ktoré zodpovedajú jeho bytosti a potrebám.K tomu patrí predovšetkým láskyplná opatera.Pes nie je len hračka,je to živý tvor s výrazným citom,ktorý sa vyvíjal pod vplyvom človeka.Je tvoj priateľ,tvoj partner,tvoj obranca,tvoj pes.Ty si jeho život,jeho láska a jeho vodca.Bude pri tebe verne a úprimne až do posledného dychu.Dlhuješ mu aby bol hoden tohto zbožňovania.Tvoj pes nevie o tom,že bývaš chamtivý,žiarlivý alebo zlý.Inšpiruje ťa aby si bol milý,a keď ho poslúchneš bude ťa milovať.
Farby srsti
Tu sú uvedené zriedkavejšie názvy farieb psov:
bikolor: srsť s dvoma rozdielnymi farbami
dymový: strieborné,sivé,zlaté,plavé alebo hnedé chlpy s čiernymi koncami
farba pšenice: svtložltej alebo plavej farby
f'ŕkaný: malé oblasti čiernej alebo inej tmavej farby na bielom podklade
grizzly: najčastejši zmes čiernej,modrosivej,oceľovomodrej alebo čiernej s bielou
grošovaný: pravidelná zmes bielej s inou farbou
harlekýn: čierne alebo modré fľaky na bielom podklade
mramorovaný: fľakatý,mramorový efekt
pásikavý: pravidelná zmes tmavej a svetlej farby,často v tvare pásikov,tigrovaný
roznofarebný: rozptýlené fľaky dvoch alebo viacerých farieb
strakatý: čierno-biely alebo kombinácia fľakov dvoch iných farieb
trikolor: srsť troch zreteľných rozdielnych farieb,zvyčajne čiernej,bielej a škoricovej
Gravitida
Reprodukčný cyklus psov
Reprodukčný cyklus u psov sa skladá zo 4 fáz (proestrus, estrus, metestrus a anestrus). U psov je rozmnožovanie provokované – čiže nastáva len v období ruje samíc. Tá sa opakuje v pravidelných intervaloch.
• 1. až 9. deň - Proestrus
Trvanie: 8 – 13 dní
Vonkajšie príznaky
Proestrus je vlastne príprava na ruju samotnú. V tomto období sa u sučiek zvyšuje pohlavný pud. Dochádza k zdureniu vulvy a objavuje sa výtok, ktorý je v prvej fáze krvavý. Ľudovo je toto obdobie označované ako háranie.
Proces
Počas proestra dochádza k postupnému dozrievaniu jednotlivých folikulov.
• 9. až 13. deň - Estrus
Trvanie: 2 – 4 dni
Vonkajšie príznanky
Pohlavné ústrojenstvo je výrazne zdurené, z pošvy vyteká krvavý hlien, sučka tzv. farbí. Farba hlienu sa mení z hnedo krvavej až po ružovú. Výtok postupne hustne. Fena aktívne vyhľadáva psov a je povoľná k páreniu.
Proces
V tomto období dochádza k uvoľneniu folikulov. Preto je toto obdobie najlepšie na krytie.
• Metestrus
Trvanie: individuálne (6 až 10 týždňov)
Vonkajšie príznaky
Metertrus je fáza ukončenia ruje. V tomto období sa strácajú vonkajšie príznaky ruje a výtok.
Proces
Na miestach, kde došlo k uvolneniu folikulov vzniká tzv. žlté teliesko, ktoré produkuje hormóny na udržanie prípadnej gravidity.
• Anestrus
Po ukončení ruje nastáva obdobie kľudu. Dĺžka trvania tohoto obdobia je okolo 15 týždňov.
Gravidita
Gravidita trvá u sučiek 63 dní. Ak je sučka gravidná prvýkrát, môže trvať aj dlhšie (68 dní).Včasný porod je po 58 dňoch.Dátum vrhu si teda môžete vypočítať od dátumu párenia. Počas gravidity môže dôjsť k zmene správania. Sučka je počas gravidity obvykle pokojnejšia
Diagnostika
Graviditu dokáže určiť veterinár hmatom na 28. až 35. deň. U tučnejších alebo nepokojných sučiek to môže byť zložitejšie. Presnejšie výsledky sa dajú dosiahnuť vyšetrením pomocou ultrazvuku od 21. dňa (u väčších sučiek trochu neskôr). Toto vyšetrenie už nahradilo v diagnostike gravidity RTG, ktoré so sebou nieslo isté zdravotné riziká.
Starostlivosť
Pre správnu starostlivosť o kotnú sučku je vhodné po 21. dni navštíviť ambulanciu vášho veterinárneho lekára.Veterinár graviditu potvrdí alebo vyvráti, skontroluje zdravotný stav sučky a poradí vám s úpravou stravy a ďalším postupom.Od paiteho týždňa gravidity by nemala sučka orbiť prudké pohyby ,rýchlo behať a skákať.Mala by chodiť 2-3 krát denne von.PO siedmom týždni treba dávať pozor aby sa sučka nehrala s inými psami.
Kŕmenie počas gravidity
Vplyvom rastu plodov sa sučke zmenšuje objem brušnej dutiny. Preto je stravu potrebné rozdeliť do viacerých menších dávok. Približne po mesiaci gravidity potrebuje sučka asi o tretinu až polovicu viac krmiva. Stravu môžete obohatiť o vajíčka a mäso. Všetko však závisí od používaného krmivaV jedálničku by malo byť obsiahnué chudé mäso,stravu môžete obohatiť o vajíčka.Ako doplnok sa odporúča celozrnný chlieb,hovädzia pečeň a srdce.O použití vitamínových doplnkov sa radšej poraďte so svojim veterinárom.
Pôrod
Šteňa prichádza na svet obvykle v noci.Predchádza tomu sučkina nervozita a nepokoj.Prechádza sa,ťažko dýcha a vyhľadáva svojho pána.Odporúča sa aby v tom čase bol prítomná aspoň jedna osoba,ktorej sučka dôveruje.Chovatelia ostávajú pri svojeje sučke aj počas pôrodu.Po narodení šteniatok ich osušia a poukladajú do koša kde sa nachádza fľasa s teplou vodou alebo termofor.tento kôš musí byť vedľa matky,aby ich mohla olizovať a masírovať.Po pôrode psoledného ˇšteňaťa môžete sučku nechať so šteniatkami osamote.Postarajte sa,aby mala dostatok čerstvej vody.Veterinár by mal po pôrode skontrolovať zdravotný stav sučky a šteniat.
Stavba tela
Aj keď sa psie plemená svojim zovňajškom odlišujú majú v podstate identickú stavbu tela. Pes patrí do triedy cicavcov-radu šelmy a do čeľade psovitých.Je silný,trpezlivý,rýchly,inteligentný,vytrvalý,...Pes patrí medzi zvieratá so sociálnym cítením.
Pohyb:
Psy sú obratné a dokážu počas behu rýchlo meniť smer.Patria medzi prstochodné zvieratá,zeme sa dotýkajú iba prstami.Preto sa ich labky premnili na silné a pružné vankúšiky.Psi sú vo všeobecnosti zlí plavci,vo vode sa pohybujú "kopaním" všetkými štyrmi končatinami.Popri stavbe kostí prispela k rýchlemu a vytrvalému pohybu predovšetkým silné a mohutné svalstvo.Svaly majú za úlohu urbi´t zo psov nielen dobrých bežcov ale aj skokanov.Psy sa pohybujú krokom,klusom,cvalom alebo tkzv.mimochodom.
Koža a srsť:
Väčšina psov(až na nejaké výnimky) si obnovuje srsť 2-krát do roka.Deje sa to vďaka pĺznutiu na jar a na jeseň.V tom čase strá srsť vypadáva a nová rastie(na jeseň hustejšia,na jar redšia)
Váha:
Váha psa zavisí od plemena ako aj od životosprávy.Pes može vážiť od menej ako 2 kíl až do 90 kg.
Vývojové štádia rastu psa
0. až 2. týždeň
Šteňatá sa rodia slepé a hluché a nemajú ani čuch. V tomto období má šteňa silne vyvinutý sací reflex a väčšinu dňa spí a saje mlieko od matky. Taktiež sa dokáže presunúť na krátku vzdialenosť lezením plávavým pohybom, ale ešte nevie chodiť ani sa postaviť. Oči sa šteniatku otvárajú okolo 12 dňa, ale spočiatku je ich zrak ešte slabý.
2. až 3. týždeň
Šteňa začína chodiť a je schopné samo močiť a vyprázdňovať sa, v predchádzajúcom období u tohoto musela asistovať fenka, ktorá ho k tomu stimulovala olizovaním pohlavného orgánu a konečníka. Okolo 20. dňa veku šteňaťa začína fungovať sluch a čuch. Je preukázané, že v tejto dobe je vhodné so šteňatami ľahko manipulovať, občas ich vziať do ruky, šteňa je v tomto prípade vystavované ľahkému stresu a pre neskoršie obdobie je lepšie vybavené ku zvládnutiu iných stresových situácií.
3. až 12. týždeň
V tejto dobe by mala nastať postupná socializácia šteňaťa, čo znamená častejší kontakt s človekom, ktorá je dôležitá pre jeho neskorší život v novej ľudskej svorke. Okolo 4. týždňa veku šteňaťa sa čuch, zrak a sluch stáva vyvinutejším. Šteňa začína reagovať na silnejšie zvukové podnety, matka v tomto období začína šteňatá usmerňovať vrčaním. V tomto období už šteňatá vykonávajú svoju potrebu mimo pelech. Sú už tiež schopné začať prijímať tuhú potravu. Šteňatá sa začínajú spolu hrať. Okolo 5. týždňa po narodení už pri svojich hrách na seba ceria zuby, naháňajú sa spolu a začínajú nosiť v tlame predmety. Majme na pamäti, že v tejto dobe je nutný častý kontakt chovateľa a šteniat, aby prebehla riadna socializácia, tak dôležitá pre ich ďalší život medzi ľuďmi.
6. až 8. týždeň
V tomto období šteňa zvyčajne odchádza od matky a súrodencov do nového domova. V novom, stálom domove šteňa musí okamžite pochopiť, kto je v rodine pánom, musí sa naučiť rozlišovať hierarchiu rodiny.
3. až 6. mesiac
Toto obdobie je ideálne k postupnému výcviku psa a tiež k vyčleneniu jeho postavenia v novej rodine. V tomto období je šteňa dobre tvárne a za úplatu (maškrtu) je schopné vykonávať to, čo po ňom vyžadujeme, nezabudnime tiež na slovnú pochvalu s patričnou intonáciou v hlase. Intonácia nášho hlasu je pre komunikáciu so psom veľmi dôležitá. Šteňa sa skoro naučí, podľa nášho hlasu rozpoznať, čo je zlé a čo dobré.
6. až 12. mesiac ( u niektorých plemien 6. až 18. mesiac) - puberta
Toto je určite pre vás, hlavne neskúsených majiteľov najťažšie zvládnuteľné obdobie v súžití s vašim psom. Pokiaľ ste v predchádzajúcom období vo výchove nič nezanedbávali, podarí sa vám toto zvládnuť s menšími problémami. V tomto období určite spoznáte, kde ste kládli menší dôraz, váš pes totiž určite urobí nejeden pokus o to, aby povýšil svoje postavenie v hierarchii vašej svorky (rodiny). Pri týchto jeho pokusoch musíte byť veľmi dôsledný, váš kamarát musí pochopiť, že jeho snahy sú zbytočné. Nič však netrvá večne, a toto obdobie skončí, než sa nazdáte. Neriešte to tým, že sa svojho nového kamaráta zrieknete vďaka jeho dospievaniu a zbavíte sa ho!!!
Od 1 roku (1,5 roku): Dospelosť
V tomto období sa pes už ukľudní, telesne je už dospelý, jeho charakterové vlastnosti sú už úplne vyvinuté, ale je nutné ich stále upevňovať, pretože úplne sa stabilizujú až okolo 3. roku veku.
Príznaky starnútia
- srsť na tvári psa a na tlapkách začína šedivieť
- pes je menej aktívny, pri chôdzi a behu začína byť pomalší, cvičenie ho začína unavovať
-
väčšina psov prijíma menšie množstvo stravy
- ak pes stráca zrak a sluch, môže ignorovať vaše volanie a iné signály
pes častejšie a dlhšie spí ,všetko robí
Zmyslové orgány psa
Zmyslové ústrojenstvo slúži na komunikáciu organizmu s vonkajším prostredím a tiež analyzujú zmeny vo vnútri organizmu. Zmyslové orgány sú vybavené takzvanými receptormi, ktoré prinášajú mozgu dôležité informácie. Každý receptor je určený na vyhradený druh podnetov. Medzi zmyslové orgány patrí zrak, sluch, čuch, chuť.
Zrak
V minulosti sa predpokladalo, že pes vidí čiernobielo. Výskumy v posledných rokoch ukázali, že pes rozoznáva výrazné farby a pravdepodobne vidí pastelovo.Dokaže rozlišovať červnú,modrú a fialovú v roznych odtieňoch. Pes zaregistruje pohybujúcu sa osobu zo vzdialenosti cca. 500 m, svojho psovoda spozná asi zo 100 m. Za šera vidí trikrát lepšie ako človek pretože má v oku tzv. mačacie oko(tapetum lucidum).
Sluch
Väčšina posv má ušnice ovládané 17 svalmi.Kým človek začuje šelest zo vzdialenosti 3-4 m, pes ten istý zvuk začuje už zo vzdialenosti cca. 25 m. Psy dokážu vnímať aj ultrazvuk do 35 000 až 60 000 Hz,mačka do 25 000 Hz a človek do 20 000 Hz. Využíva sa to pri psích píšťalkách, ktoré sa využívajú na privolanie psa, pričom ľudia nič nepočujú.Ultrazvuk nad 20 000 Hz je pre človeka nepočuteľný.
Čuch
V celej zvieracej ríši majú už len určité nočné motýle taký vyvinutý čuch,že im slúži na podstatne väčšie vzdialenosti. Pes dokáže zistiť prítomnosť niektorých látok aj v milionkrát nižšej koncentrácii než človek. Čuchové pole človeka má 3 cm2, nemeckého ovčiaka 160 cm2. Pes čuchom vyhľadáva potravu, orientuje sa v teréne, identifikuje veci, osoby, zvieratá. Má veľmi dobrú čuchovú pamäť, ktorá sa využíva pri stopovaní ľudí a zvierat. Pes dokáže rozlíšiť čerstvosť stôp a na základe toho zvoliť správny smer pri stopovaní.
Chuť
V porovnaní s človekom má pes len málo vyvinutú chuť.Pes sa v spolužití s človekom naučil spoznávať veľa nových chutí a dodnes má často záľubu v potrave pripravenú človekom.
Šiesty zmysel
Podľa niektorých názorov majú psy aj nejaký šiesty zmysel, ktorým dokážu detekovať geopatogénne zóny. Využíva sa napríklad tak, že psa pustia do prázdnej miestnosti a kde si ľahne, tam sa umiestní posteľ. Kam si ľahne mačka by sa vraj naopak posteľ dávať nemala.
Niektoré psy dokážu predvídať epileptický záchvat majiteľa a svojim správaním ho naň preventívne upozorniť. Predpokladá sa, že pred záchvatom sa mení vôňa človeka.
Pes je citlivý na vibrácia rovnako ako mačka.Može podstatne skor ako človek vycítiť otrasy zeme.Kuriozne však je,že psy reagujú len ak hrozí nebezpečenstvo pravé zemetrasenia.
Pes údajne dokáže občas predvídať smrť svojho pána,aj keď sa okoliu zdá,že na to nie je žiadny dovod.Podobne vraj aj celkom presne cítia,kedy je čas na neobľúbené kúpanie,a pritom naň ešte nezačali prípravné práce.
Chrup
Vo všeobecnosti má pes 42 zubov ktoré sa delia nasledovne:
Horná čeľusť:6 rezákov,2 špiciaky(očné zuby),8 črenových zubov(predstoličiek),4 stoličky
Spodná čeľusť: 6 rezákov,2 špiciaky,8 črenových zubov a 6 stoličiek
Tak ako u človeka,aj u psa prvý chrup šťeňaťa pozostáva z mliečnych zubov,ktoré po prerezaní nahradí trvalý chrup.
Podľa tvaru čeľuste rozoznávame:
Nožnicový záhryz
Kliešťový záhryz
Predhryz
Podhryz
Psy majú silnů zbraň:ZUBY Ak je potrebné,možu svojimi silnými svalmi sánky sposobiť značné zranenia.Krížence vážiace 20kg sa možu zahryznúť silou 165kg,kým človek vyvinie sotva jednu tretinu(od 20 do 29 kg).